LALowe wyprawy edukacyjne semestru jesienno-zimowego
W październiku wyruszyliśmy na pierwszą wyprawę naukową. Kierunek: Podlasie. Program wyjazdu zbudowaliśmy na kontrastach, pozwalając naszym uczniom poznać różne punkty widzenia wybranych tematów. Motywami przewodnimi wyprawy były biologia (puszcza), wielokulturowość (historia i religie regionu) oraz migracje (różne aspekty regulacji granic polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej). Byliśmy w Białymstoku, Tykocinie, Kruszynianach, Gródku, Narewce i Białowieży. Odwiedziliśmy synagogę i meczet; rozmawialiśmy z wolontariuszami pomagającymi uchodźcom i z oficerami Straży Granicznej; uczyliśmy się zarówno o urządzaniu lasów i gospodarowaniu zasobami drewna, jak i o ochronie przyrody, wykonując pomiary miąższu martwego drzewa w Puszczy Białowieskiej.
W listopadzie pojechaliśmy na Śląsk, gdzie uczyliśmy się o przemyśle, górnictwie, a także o lokalnej historii i kulturze. Kilka godzin spędziliśmy 320 metrów pod ziemią, w nieczynnej już kopalni Guido, gdzie zapoznaliśmy się z historią kultury górniczej począwszy od XIX wieku oraz dowiedzieliśmy się wiele o węglu, jego powstawaniu, rodzajach, eksploatacji i użyciu. Wrażenie zrobiła na nas też wizyta w hucie żelazostopów, gdzie przestudiowaliśmy cały proces produkcji.
Z zgodzie z założeniami dydaktycznymi szkoły, organizowane przez nas wyprawy edukacyjne łączą ze sobą różne elementy świata i nauki, ukazując rozbieżności, zależności czy synergie między nimi. Dlatego nie ominęła nas wizyta w NOSPRze, Wytwórni Filmów Rysunkowych, czy Muzeum Śląskim, którego wystawa stała najlepiej ilustruje przeplatanie się historii politycznej, kultury ludowej i górnictwa w regionie.