
Pracownia
W LAL lubimy podróżować – szwędać się, włóczyć, szukać, odnajdywac, doświadczać. Dlatego wyjazdy stanowią integralną część programu dydaktyczno-wychowawczego naszej szkoły i najczęściej nazwywamy je „wyprawami”.
Witamy w Pracowni Wypraw Edukacyjnych!
Wyjeżdzamy kilka razy w roku – czasem klasowo, czasem całym rocznikiem, a czasem w podziale na grupy. Zazwyczaj są to dwie wyprawy o charakterze edukacyjnym, jedna organizowana przez uczniów dla uczniów (projekt realizują sami od początku do końca) i jedna nieco krótsza, autorska, zaprojektowana przez danego wychowawcę dla swojej klasy. Wyjazdy edukacyjne organizowane przez Pracownię Wypraw sa niesamowitą kombinacją rozmaitych doświadczeń w terenie (wciskamy się, gdzie tylko możemy, żeby doświadczyć rónorodności świata i wyrobić w sobie nawyk ciekawości). Stanowią też bazę dla budowania tak bardzo potrzebnych więzi pomiędzy młodymi ludźmi oraz pomiędzy ni,i a ich dorosłymi towarzyszami rozwoju – nauczycielkami i nauczycielami LAL.
Treningi interpersonalne, psychologiczne, rozwojowe, budowanie zespołów, planowanie pracy, sprawy szkolne, projekty + sport
Wyprawy z autorskim programem łączącym wybrane dziedziny nauki, walory i zasoby danego regionu, oraz elastyczność w dostosowaniu się do rónych warunków podróży
Wycieczki – projekty klasowe, organizowane przez grupy wychowawcze. Niekiedy to zwykłe niskobudżetowe włóczęgi bez planu, a czasem świetnie zaplanowane eskapady w Polsce czy poza jej granicami.
Zazwyczaj 3 dniowe, krótkie wyjazdy – integracyjne bądź naukowe, profilowane przez wychowawcę w zależności od potrzeb wychowawczo-dydaktycznych grupy.
Nadchodzące wyprawy
Pracownia Wypraw Edukacyjnych działająca przy Liceum Artes Liberales realizuje otwarte projekty wyjazdowe dedykowane uczniom i rodzicom LAL, ale także młodzieży z innych szkół i środowisk edukacyjnych. Kochamy to, co robimy, i chcemy dzielić się swoją pasją z jak największą grupą odbiorców. Dołącz do nas!

👨🏫 Zapraszamy na pierwszy w historii szkoły dyrektorski rejs morski dla uczniów #LAL! ⛵
🗺️Popłyniemy Żaglowcem Kapitan Głowacki, startując w porcie w Scheveningen (Haga, Holandia), cumując docelowo w porcie Birxham (południowa Anglia). Rejs trwa 7 dni – od soboty do soboty, jednak do Holandii zawitam już wieczór przed wypłynięciem. Załogia żaglowca oczekuje od uczestników pełnienia roli żeglarzy, jako aktywna część załogi, oraz swojej wachty, do której zostaną przydzieleni. Żaglowce 3Oceans mają tradycje statków szkolnych, służących wychowaniu morskiemu młodzieży. Nadrzędną zasadą w pracy na statku jest: bezpieczeństwo przede wszystkim (SAFETY FIRST), co czyni żeglarstwo jednym z najbezpieczniejszych sportów (pomimo wspinania się na maszty i reje 🙂 ).
🗺️Załoga jest podzielona na trzy wachty, na STS Kapitan Głowacki, każda liczy 5-6 osób. W zależności od tego czy statek jest w drodze czy jest zacumowany lub na kotwicy, na wachty czekają różne zadania. Są to obowiązki takie jak: nawigacja, praca przy żaglach, alarmy manewrowe, praca w kambuzie (statkowej kuchni), pilnowanie zacumowania i zakotwiczenia żaglowca. Wszystko odbywa się pod okiem doświadczonej kadry i przy wsparciu instruktorów tzw. załogi szkieletowej.
🗺️Ze swojej strony, Pracownia Wypraw zapewnia opiekę nauczycielską w formie wybuchowego duetu dyrektorskego – Marcina Szali i Jarka Szulskiego, ubezpieczenie morske i lądowe, transfery lądowe, oraz 1 nocleg w Holandii (noc przed wejściem na pokłąd). Dla chętnych, dyrektorzy przygotują listę tekstów do przeczytania przed rejsem i w trakcie, aby skorzystać także z warunków do refleksji i etosu rite de passage 😉
Program:
✔️15 sierpnia (piątek): przelot z Warszawy do Amsterdamu, przejazd do Hagi, wieczór w Hadze, kolacja, nocleg
✔️16 sierpnia (sobota): wejście na pokład, szkolenie z bezpieczeństwa, przygotowanie do wypłynięcia, początek rejsu
✔️16-22 sierpnia (sobota- piątek) rejs Morzem Północym (trasa i ewentualny port/porty cumowania pośredniego uwarunkowane są okolicznościami pogodowymi i decyzją kapitana)
✔️22 sierpnia (piątek): wieczorne dopłynięcie do portu docelowego w Birxham, pozegnanie, ostatni nocleg na pokładzie
✔️23 sierpnia (sobota): ostatnie śniadanie na pokładzie, transfer na lotnisko Heathrow pod Londynem, przelot do Warszawy.
Szczegóły wyjazdu:
- Termin: 15-23 sierpnia (piątek-sobota)
- Koszt: 3650 pln płatne 30ceans oraz 1900 pln płatne Pracowni Wypraw + bilety lotnicze
- Przeloty: zachęcamy do indywidualnego zakupu biletów lotniczych w najwcześniejszym możliwym terminie dogodnym dla Państwa, tak aby cena była jak najniższa.
- Są to: 15.8.2025, Waw-Ams, KLM, 12:25-14:30 oraz 23.8.2025 LHR-WAW British Airways 17:55-21:25.
🎯 Aby dołączyć do przygody prosimy o rejestrację na stronie rejsu LAL (kliknij, żeby dołączyć!).
Należy zarejestrować się poprzez przycisk: 🎯 „Zapisz się na listę rezerwową”, a następnie w formularzu, w polu „Uwagi” wpisać: LAL.
Równocześnie prosimy o 🎯 informację o zapisie na adres pracownia.wypraw@lal.edu.pl!
Zapraszamy!

Zapraszamy na wyprawę edukacyjną dla rodziców! (kliknij, żeby dołączyć!)
Niezwykła okazja dla rodziców młodzieży LAL! Nie raz słyszeliśmy, że zazdroszczą Państwo dzieciom wyjazdów szkolnych. Oto nasza odpowiedź!
W dniach 27-30 marca zabierzemy Państwa na:
- Poranne sesje jogi i wspólne przygotowywanie posiłków,
- Zwiedzanie Muzeum Ikon i Monasteru w Supraślu,
- Spotkanie w meczecie w Kruszynianach,
- Nocleg na karimatach w lokalnej szkole,
- Wizyta w Białowieskim Parku Narodowym,
- Wspólne lepienie pierogów,
- Relaks w SPA (jacuzzi, sauny, grota solna),
- Wykwintne śniadanie na zakończenie.
Przypominamy też szczegóły wyjazdu:
- Termin: 27-30 marca (czwartek–niedziela),
- Koszt: 1500 PLN/os.,
- Start: Dworzec Warszawa Centralna, godz. 17:40,
- Powrót: Niedziela, około godz. 14:00,
Opiekunami grupy będą prof. Jarosław Szulski i prof. Magdalena Kowalczyk, którzy zadbają o fantastyczną atmosferę i pedagogiczny rys wyjazdu!